Унікальний проект громади

м. Кам'янця-Подільського

На що ти здатний?        1. Не помічати нас.      2. Пасивно спостерігати.      3. Будувати разом з нами.

Навігація

Корисні посилання

     
     
     
  Сайт про місто Кам'янець-Подільськкий - новини, історію, людей та події..  
     

Лічильники

Благодійність без політичного контексту “Кам’янець-Подільський вісник”

Не запитуй, що держава зробила для тебе...“Є-Поділля”

От бассейна до храма «Эксперт Украина»

Басейн всією громадою “7 днів”

Не питай у держави...“Голос України”


 

“Голос України” , №199, 25 жовтня 2006
Не питай у держави...
Віра Шпильова

У Кам'яиці-Подільському на Хмельниччині усією громадою вирішили добудувати басейн. Чи вдасться довести до успішного фіналу цю ініціативу?

• САМОВРЯДУВАННЯ
Звідки ноги ростуть
Свого часу, ще у 2003-2005 роках, Україну охопила «Толока». Так називався проект, що мав на меті розбудити в громадах кількох міст у різних куточках держави громадську ініціативу, викликати у людей бажання самим удосконалювати місцеве самоврядування, створювати органи самоорганізації, щоб вони працювали на користь мікрорайону, кварталу, будинку. Бердянськ і Комсомольськ, Кам'янець-Подільський і Бровари приміряли «на себе» можливості, які давало законодавство. Люди спочатку були, мов сліпі котенята: скажімо, в Кам'янці хотіли перейменувати вулицю чужого та маловідомого їм Мануїльського, на якій жили, присвоїти їй ім'я свого молодого сусіда, котрий загинув під час виконання миротворчої місії. А процедури перейменування немає! «Толока» такий порядок розробила, сесія міськради прийняла - і нині у місті є вулиця Максимчука.
Новації народжувалися одна за одною. Щоправда, у котрої групи громадян вистачає терпцю, там ідею доводили до логічного завершення. У проекті «толочилися» і росли громадські організації. Це допомогло їм не тільки виношувати нові ідеї, а й робити їх реальністю. Скажімо, осередок «Центр освітньої політики» підштовхнув батьків та педагогів до створення пришкільних благодійних фондів, щоб подолати корупцію в освіті, зробити якомога прозорішим процес розподілу та вкладання коштів, про які ходили різні чутки та здогади.
Інформація про те, що громадськість може щось змінювати, поширилася з космічною швидкістю. Нині кожна школа має свій фонд. Як він працює, залежить від того, яким людям доручили справу Але все-таки з'явилась така форма фінансування освіти, коли ніхто не може накласти лапу на зібрані громадою гроші. Добровільні інвестиції пішли на оновлення стадіонів та спортзалів, шкільних їдалень, створення нових кабінетів з сучасним обладнанням, підтримку талановитих учнів.
“Фонд не обіцяє, він діє”
У самому центрі міста, на вулиці Данила Галицького, 28, є один із найкращих дитячих садочків № 21 «Золота рибка». Не одне покоління дітей виховав і навчив цей дитячий заклад за більш як 30-річну історію. На початку 90-х років на території садка розпочалося будівництво 6асейну, але завершити не вдалось. Не одного бізнесмена приваблює ця споруда з ласим шматочком землі навпроти супермаркету «Фуршет».
Розповідає Анатолій Паладійчук, керівник благодійного фонду «Дитинство»:
Улітку 2005 року трудовому колективу і батькам стало відомо, що на території садочка група людей оглядали незавершену будову, обговорювали можливість розміщення у ній закладу швидкого харчування. Одразу ж на наступний день відбулися збори голів батьківських комітетів груп, та інформація про продаж залишилася лише на рівні чуток і здогадок.
На чергових батьківських зборах розгорілася гостра дискусія про долю незавершеного басейну. Люди говорили про те, що скільки б не надсилати листів з вимогами до місцевої влади, та бюджет коштів на це не має. Надто він малий. А чому? Ще так багато людей ховають свої прибутки в тінь, отримують платню в конвертах, працюють, не сплачуючи ні копійки податків, виправдовуючи себе: «Що держава зробила для мене?». А потім продовжують дивуватися, чому Україна така бідна...
Усі погодилися, що не обов'язково випрошувати гроші, що їх можна зібрати самим — всією громадою міста, створивши благодійний фонд. Фонд не обіцяє, як будь-яка політична партія, змінити все на краще. Є конкретна мета: добудувати єдиний дитячий басейн у центрі міста, який буде обладнано за найсучаснішими технологіями, із сучасною системою очистки води, з автономним підігрівом води, з використанням модерних оздоблювальних матеріалів. Тут навчати-муться плавати, загартовуватимуться і оздоровлюватимуться, окрім дітей садочка, всі бажаючі діти міста та району— для них двері басейну будуть відкриті вечорами та у вихідні.
Після процедури державної реєстрації при-садкового фонду було вирішено розпочати загальноміську благодійну акцію «Басейн усією громадою». На вулицях міста з'явилася реклама, що закликала до підтримки громадської ініціативи. Хоча реклама - річ дорога, ініціаторам вдалося домовитися про безплатне розміщення своєї ідеї на дорогому комерційному обладнанні. У деяких магазинах встановили скриньки для благодійних внесків, розмістивши на скриньках такі само листівки. Для мешканців невеликого міста такі речі дещо незвичні, а в світі вони працюють повсюдно.
Вірити — не вірити
Акція передбачає багато способів залучення коштів. Для початку батьки вирішили зробити перші благодійні внески по десять гривень і щомісячно — лише по одній гривні. Якщо хтось подумає, що це здійснюється добровільно-примусово, той помиляється. Більшість батьків роблять щомісячні одногривневі внески. А дехто приніс і солідну суму та сплатив внески за весь рік. До збору коштів також долучилися місцеві підприємці.
Олег Демчук, заступник міського голови з гуманітарних питань, один із ініціаторів та просувачів цієї ідеї, розуміє, що далеко не всі готові віддати свої кровні, навіть коли йдеться про гривню-дві. Велике розчарування, яке роками накопичується в суспільстві, не може не відкластися на свідомості людей. Уже стільки разів їх обманювали! Боляче, коли лунають репліки: «Нащо нам будувати той басейн якомусь дяді?»
- Справді, побудувати не так складно, — каже О. Демчук. — На це ще можна назбирати. Проблема буде з утриманням: вода, опалення, електроенергія дедалі дорожчають. Тому цілком прийнятне рішення збудувати та передати в оренду тому, хто зможе зробити цей об'єкт життєздатним в усі часи. На мою думку, нічого злочинного в цьому немає. Усе може контролювати утворений нами благодійний фонд.
 

 

Наші новини

Наші партнери